Zavalené kravihorské sklepy zalila tekutá směs
Datum: 10. 2. 2009
NAPSALI O NÁS ... (BD 10. 2. 2009) Dva zavalené sklípky v Bořeticích nadobro pohřbily kubíky tekuté hmoty. Opatření má zachránit další okolní sklepy...
Rameno dopravníku natažené přes střechu budovy z jedné sklepní uličky do druhé a sedmdesát metrů dlouhé potrubí, jímž proudila směs popílku, cementu a vody. Tak to v pondělí vypadalo v areálu Kraví hory v Bořeticích. Statik totiž doporučil, aby dva nedávno zavalené sklepy zalila pevná hmota. Kdyby se tak nestalo, mohlo by se podobné neštěstí brzy týkat i dalších sklípků, jimiž je Kravího hora notně provrtaná.
„Jsem tady chvíli. Prý už dvakrát přivezli nevhodný materiál s příliš tuhou konzistencí, která je nevhodný pro čerpání,“ vysvětloval v pondělí ráno před vchodem jednoho ze zavalených sklepů statik Dalibor Klusáček. Chybou dodavatele se naplánovaný proces zalití rozvalin prvními kubíky tuhnoucí hmoty zdržel do odpoledne.
„Nevozí se beton, ale suspenze vyrobená z popílku a cementu. Do toho se pak přimíchává voda. Toto opatření se rozdělí na více částí, aby se eliminovaly tlaky na okolní prostředí,“ popsal statik.
Podle bořetického starosty Václava Surmana se směs nechá tři až čtyři dny takzvaně vyzrát, na ni pak přijdou další vrstvy. To by mělo zabránit podobnému dramatu, jaké se stalo v pátek 23. ledna ráno. Zemina pohřbila dva sklepy a sesuv zničil i lisovnu nad nimi, čemuž jejich majitelé jen bezmocně přihlíželi.
Pocity, jímž po neštěstí majitelé zničených sklípků dosud čelí, jsou velmi skličující. Jedním z poškozených vinařů je pětadvacetiletý Roman Grégr, který stavbu zdědil po otci, který zemřel před více než čtyřmi lety. „Už chci, aby to všechno bylo za mnou. Jsou s tím akorát nervy,“ těžce hledal slova. Ve sklepě mu zemina zasypala asi tisíc litrů vína. „Některá starší vína jsem ještě den předtím stačil vytáhnout. Taťka měl vzadu víno z dvaaosmdesátého roku. Schovával mi ho na svatbu,“ řekl s tím, že není naštvaný kvůli ztracenému vínu. Víc ho mrzí sklep. „Přece jen je to dědictví,“ posteskl si.
„Další zřícení zatím nehrozí,“ uklidnil Surman další vinaře. Při nápravě škod spoléhá na pomoc kraje. Jeho radní už poslali k projednání do zastupitelstva dvoumilionovou dotaci. Kdyby měli Bořetičtí hradit sanaci z vlastní kasy, nezbyly by peníze na další důležité věci.
Bořetičtí myslí i na dlouhodobější opatření, aby se neštěstí neopakovalo. „Kraví hora a obec se musí odkanalizovat, což se dá vyřešit jedním projektem. Pokud se povede sehnat například evropské peníze, asi kvůli posledním událostem dáme přednost Kraví hoře,“ nastínil.
V kravihorské sklepní kolonii už platí stavební uzávěra a Surman míní, že stavební úřad bude po uplynulých událostech tamní dění více sledovat. „Řešila to i místní stavební skupina. Plánujeme takovou menší vyhlášku, podle níž by stavební skupina a statik při každé stavbě posoudili, co konkrétní stavebník bude moct dělat. Musí fungovat určitá pravidla,“ nastínil bořetický starosta.
Kromě zvlhnutí sprašové zeminy, čímž se z takřka skálopevného podloží stala měkká půda, bylo totiž další příčinou neštěstí nekontrolované provrtávání a prodlužování sklepů. Potvrdil to i statik. Řešením do budoucna je podle něj právě vyřešení systému odvodnění. Také pro nástavby se musí určit jiná pravidla, než jakými se vinaři dosud řídili.
Zdroj (text + fotografie): Břeclavský deník, úterý 10. února 2009, Jiří Ševčík
www.breclavskydenik.cz
Publikováno: 10. 2. 2009